Akademia Katyńska

clip_image002W tym roku przypada 75 rocznica Zbrodni Katyńskiej. Pamięć o naszych rodakach ofiarach zbrodni – ma szczególną wymowę. Przypominamy wówczas postać naszego patrona Ferdynanda Mareckiego - dyrektora szkoły w Supraślu, zamordowanego w 1940 roku w Katyniu. Corocznie organizujemy wystawę i uroczysty apel.

Klasy IV – VI szkoły podstawowej i I – III gimnazjum uczestniczyły tym razem w nietypowej lekcji historii w dniu 10 kwietnia 2015 r. W tle dekoracji z hasłem: Pamiętamy: Katyń, Charków, Miednoje – 1940, starsi uczniowie zaprezentowali inscenizację z projekcją filmu dokumentalnego. Wyjaśniono przyczyny, przebieg tamtych wydarzeń i skutki.

Uzupełnieniem tekstu odczytanego przez narratora był występ solistek szkolnego chóru i recytacje wierszy. Niezwykle ważna była też prezentacja w pokazie slajdów pt. „Supraskie ofiary Katynia”. To przypomnienie życiorysów łącznie dziewięciu ofiar. Postaci te związane były z Supraślem.

Stałym zwyczajem jest również składanie symbolicznych wiązanek i zapalanie zniczy pod tablicami pamiątkowymi przy naszej szkole. Data 10 kwietnia poświęcona pamięci ofiar „Golgoty Wschodu” przypomina nam także rok 2010. W katastrofie lotniczej w Smoleńsku zginęła polska delegacja na uroczystości związane z obchodami 70 rocznicy Zbrodni Katyńskiej, a także załoga samolotu. Wśród 96 osób z prezydentem Rzeczpospolitej Polskiej Lechem Kaczyńskim z małżonką, był także Ryszard Kaczorowski – ostatni prezydent Rzeczpospolitej Polski na uchodźstwie. Harcerz, zesłaniec, żołnierz. W latach 90 - tych XX w. odwiedzał naszą szkołę i miasto, został Honorowym Obywatelem Supraśla.

Od czterech lat nasze Gimnazjum Sportowe nosi imię Ryszarda Kaczorowskiego. Delegacje szkół przy uroczystej asyście harcerzy odbyły wartę oddając hołd patronom. Uczniom - uczestnikom akademii, harcerzom I Drużyny Harcerskiej im. Zawiszy Czarnego w Supraślu i pracownikom szkoły serdecznie dziękujemy za pomoc przy jej realizacji.

M. Tołoczko, H. Suchocki, W. Dudziński, B. Jamiołkowska

 
logo.png
Kronika
  • 2019 (41)
  • 2018 (218)
  • 2017 (252)
  • 2016 (233)
  • 2015 (200)
  • 2014 (194)